Wojna z zanieczyszczeniem powietrza

Parę dni temu obchodzony był Dzień Czystego Powietrza.Z tej właśnie przyczyny wskazane jest aby nabrać nieco refleksji dotyczących sporego problemu, który daje o sobie znać na terenie całego kraju. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który może okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę niezwykle niszczycielski. Organiczne trucizny, które wdychamy w sumie w każdy dzień, bez żadnych wątpliwości mają do czynienia z nieustannym rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już prawie rok. W sposób niewątpliwy warto cyklicznie informować czym jest zatrucie środowiska a także jakimi sposobami można z takim problemem walczyć.

Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku telewizyjnych stacjach poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze trzeba wiedzieć, że obecnie w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił także problem smogu. Skuteczne a także ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zatruciu środowiska. Mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie wyeliminujemy kotłów, które zanieczyszczają nam środowisko, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.

Co więcej, w walkę ze zdegradowanym powietrzem włączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny rozgłosił, że uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Bądźmy świadomi też tego, iż kłopot ze smogiem a także z SARS-CoV-2 można ze sobą bezpośrednio połączyć. Epidemia COVID dała o sobie znać w obszarach o niepojęcie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.

W kwestii smogu bezsprzecznie należy również orientować się, co zasadniczo jest najważniejszą tego przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za wystąpienie w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy nie tylko dla człowieka, ale również dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Znajomość tych wszystkich specyfikacji jest niebywale istotna, w głównej mierze z powodu naszego zdrowia a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Zostaw komentarz