Powrót do szkół a pandemia koronawirusa

W tym tygodniu dzieci powinny pójść do przedszkoli oraz szkół, lecz w dalszym ciągu zwątpienie wywołuje pandemia koronawirusa, z którą zwalcza się od początku roku. Pewnie fakt, iż w marcu uczniowie przeszli na internetowe nauczanie, okazało się jednym z powodów, dzięki którym udało się wstrzymać w Polsce silny rozwój choroby. Aczkolwiek czy sytuacja związana z wirusem na dzień dzisiejszy będzie aż tak zrównoważona, aby przyzwolić dzieciom na uczęszczanie na zajęcia i szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Każdy ma inne podejście do problemu

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź, co będzie odpowiedniejsze - zaproszenie uczniów do szkół, czy konieczność kontynuacji zajęć w domu. Dla przykładu osoby mające wątpliwości i lekarze mówią, iż to faktycznie najmłodsi łatwo rozsiewają różne bakterie a także wirusy, a placówki szkolne okazują się być niestety siedliskiem infekcji. Taka wizja jest świetnie nam znany - do szkoły trafi pojedyncze dziecko z chorobą i w następnej chwili choruje znacznie więcej uczniów.

Z drugiej strony wprowadzono dużo procedur, do których muszą przyzwyczaić się placówki oświatowe, by być w stanie przyjmować w tym roku szkolnym swoich podopiecznych. Lecz czy to doskonały pomysł, aby znaczna ilość uczniów się znalazła w tej samej salce? Czy na pewno najmłodsze dzieci będą ich przestrzegać? Naukowcy są zdania, że nie całkiem.

Na zajęcia z domów narzekają czasem uczniowie i ich opiekunowie. Wyjątkowo kwarantanna zadziałała na licealistów, którzy obstają, iż przez jakiś okres internetowej nauki będą nie za dobrze nauczeni do egzaminu maturalnego (patrząc na to z drugiej strony w 2020 roku matura nie poszła wcale najgorzej). Ważne będzie także to, iż nie wszyscy nastolatkowie mogą mieć Internet i komputer. W rodzinach, w których jest sporo dzieci jest tak, że w mieszkaniu znajduje się tylko jeden sprzęt komputerowy. Opiekunowie będą mieć z tego powodu problem w zapewnianiu swoim maluchom nauki jednocześnie.

Ważne będą także społeczne relacje. Placówki szkolne stanowią bardzo ważny element w psychologicznym rozwoju nastolatków. Dzięki szkole możemy nauczyć się funkcjonować wśród społeczeństwa a także mamy szansę zawierać przyjazne relacje. Oczywiście przy obecnej sytuacji sprawy społecznego życia będą mało istotne, gdyż tak naprawdę istotne się okazuje bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i nauczycieli.

To od samych uczniów oraz szkolnej kadry zależeć będzie najwięcej

Szerzenie się koronawirusa zależy pewnie od tego, czy dzieci będą przestrzegały zapisów ustalonych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy pedagodzy będą potrafili to przestrzeganie zapisów wyegzekwować. Jedni mówią, iż wypuszczenie dzieci do budynków oświatowych zrodzi ekspresowy postęp epidemii, zatem w efekcie placówki oświatowe będą zamknięte lada moment. Wypada obserwować nieustannie informacje, bo z początku nadchodzącego miesiąca jeszcze sporo się może zmienić.

Zostaw komentarz